Saturday, April 03, 2010

The King Stay the King

The Wire hakkında yazılacak çizilecek çok fazla şey var, ama bir yandan da yazamam gibime geliyor. Anlatamam çünkü basit kelimelerle, sayfalarca yazmam gerekir. Sadece şununla yetinebilirsiniz ama, televizyon tarihinde yapılmış açık ara farkla en iyi şey. Hatta genel olarak tarihte de ilk ona girebilir.

Dizide birbirinden güzel yüzlerce sahne var ama bir tanesi diziye dair spoiler vermeden ya da dizinin konusunu bilmeden de anlaşılabilecek bir şey olduğu ve benim favori sahnelerimin arasında olduğu için onu koymazsam bloga gözüm açık gider. En sevdiklerimden D'Angelo Barksdale karakterinin, diğer nigga'ların satranç masasında dama oynadıklarını görünce onlara satranç öğretmeye karar verir. İzlediğim en güzel satranç sahnelerinden biridir de aynı zamanda.
Zenci ingilizcesi anlaşılmayabilir, altyazısız izlemek gibi bir şey çok zor çünkü bu dizide. Diyaloğun tamamını bulamadım, bu kadarı da yeter ama.

D’Angelo Barksdale: Now look, check it, it’s simple, it’s simple. See this? This the kingpin, a’ight? And he the man. You get the other dude’s king, you got the game. But he trying to get your king too, so you gotta protect it. Now, the king, he move one space any direction he damn choose, ’cause he’s the king. Like this, this, this, a’ight? But he ain’t got no hustle. But the rest of these motherfuckers on the team, they got his back. And they run so deep, he really ain’t gotta do shit.

Preston ‘Bodie’ Broadus: Like your uncle.

D’Angelo Barksdale: Yeah, like my uncle. You see this? This the queen. She smart, she fast. She move any way she want, as far as she want. And she is the go-get-shit-done piece.

Wallace: Remind me of Stringer.

D’Angelo Barksdale: And this over here is the castle. Like the stash. It can move like this, and like this.

Wallace: Dog, stash don’t move, man.

D’Angelo Barksdale: C’mon, yo, think. How many time we move the stash house this week? Right? And every time we move the stash, we gotta move a little muscle with it, right? To protect it.

Preston ‘Bodie’ Broadus: True, true, you right. All right, what about them little baldheaded bitches right there?

D’Angelo Barksdale: These right here, these are the pawns. They like the soldiers. They move like this, one space forward only. Except when they fight, then it’s like this. And they like the front lines, they be out in the field.

Wallace: So how do you get to be the king?

D’Angelo Barksdale: It ain’t like that. See, the king stay the king, a’ight? Everything stay who he is. Except for the pawns. Now, if the pawn make it all the way down to the other dude’s side, he get to be queen. And like I said, the queen ain’t no bitch. She got all the moves.

Preston ‘Bodie’ Broadus: A’ight, so if I make it to the other end, I win.

D’Angelo Barksdale: If you catch the other dude’s king and trap it, then you win.

Preston ‘Bodie’ Broadus: A’ight, but if I make it to the end, I’m top dog.

D’Angelo Barksdale: Nah, yo, it ain’t like that. Look, the pawns, man, in the game, they get capped quick. They be out the game early.

Preston ‘Bodie’ Broadus: Unless they some smart-ass pawns.

6 comments:

Çavlan said...

iyice gaza geldim ama :) dün caprica'ya başladım, o biter bitmez -ki hemen biter, 9 bölüm bir şey- in treatment, o da biter bitmez the wire! ayrıca: the queen ain’t no bitch! :)

Persephone said...

uu izle izle :) Zaten 'the wire diye bir dizi var, muhteşem, sen de izle' diyebileceğim kişi sayısı çok az, o yüzden izleyebileceklerin izlemesini sağlamak boynumun borcu. :)

capricayı da izledim ben de, bir buçuk günde bitti :D o da şahaneydi, beklentilerim fazlasıyla karşılandı ama o da başka bir yazının konusu olsun. :)

ben de in treatmenta hiç bulaşmadım, bakmak lazım aslında. o da baltimore'da geçiyormuş wiki'ye göre, wire sağolsun baltimore'un içini dışını öğrendim, yabancılık çekmem belki :)

Çavlan said...

ahahah :) ama in treatment sadece iç mekanlarda yapılan çekimlerden oluşuyormuş, bir sezonda 40 küsur bölümü varmış, her bölüm 25 dakikaymış ve her bölümde bir başka hastanın psikiyatristiyle (ki Gabriel Byrne oluyor bu) seansına tanık oluyormuşuz. toplam da 1 sezonda 5 farklı hasta oluyormuş galiba. amanın çok heyecanlanıp gereksiz yere diziyi anlatmaya başladım, ama acayip iyi bir fikir gibi geldi bu bana insan ruhunun karanlık dehlizleri ve bastırdığı gizli arzularını vs. vs. irdelemek için! oyuncular da şapşahane hem. neyse öhöm the wire'ın pabucunu dama atıyor değilim, işte in treatment hemencecik biter ben de wire'a geçerim söz :)

Persephone said...

yok iyi yaptın, wiki sağolsun konuyu anlatçam diye baştan aşağı diziyi anlattığı için üşenmiştim okumaya iyi oldu. :P Ama ben daha six feet underı izlememiş insanım, onu izledikten sonra ben de merak ettim in treatmentı indireyim iyisi mi, bayılırım öyle psikolojik şeylere :D izle, yorum bekliyoruz o zaman senden :)

Çavlan said...

ya utanarak söylüyorum ama, the wire'dan hiçbir şey anlamadım ben! sadece 15 dakika dayanabildim, sanki başka bir dil konuşuyor gibi geldiler, aksandan da değil yani (ingilizce altyazıyla izliyorum) her kelimeyi anlıyorum ama mantıklı bir cümle oluşturmuyorlar işte! ilgimi çekmedi konusu bir türlü -çünkü açıkçası anlamadım bile konuyu! bıraktım ben de daha fazla denemeden, biliyorum biraz uğraşsam, içine girebilsem çok sevicem falan ama... öyle mi acep?

Persephone said...

valla ne yalan söyleyeyim ben the wire'a ağlaya ağlaya başladım :P iki tane arkadaşım izlemişti, ikisi de aşık olmuşlardı ve bana izlemem için baskı yapıyorlardı. ilk sezonu acı çekerek izledim resmen. :P Çünkü ben de biliyordum, her yerde okuyordum, kendime kızıyordum, 'şahane bir dizi diyorlar işte, benim göremediğim ne var!?' diye. :P Sonra ikinci sezon sırasında baktım zorla falan izlemiyorum, gerçekten de dehşet bir diziymiş. 3ten sonrasıysa zaten su gibi geçti. :D

Kitap gibi dizi zaten, içine girene kadar, o başlangıçları falan fazlasıyla sancılı. Ama olay örgüsü, hikaye, gerçekçiliği falan o kadar iyi ki, bitirince en hasından bir roman okumuş gibi kalkıyorsun başından. Bence ilk sezona en azından bir şans ver, hatta wiki'den bir incele konusu neymiş diye :) çünkü gerçekten gelmiş geçmiş en iyi şey :D